De zogenoemde Pride-maand ligt achter ons en als Nederland hebben we ons oordeel opnieuw verzwaard. Afgelopen zaterdag werd deze Pride-maand in Amsterdam afgesloten met de zogenaamde Canal Pride. Zelfs onze minister-president Rob Jetten deed mee en ook het Ministerie van Defensie was van de partij. Voor christenen in Amsterdam, die het waar-zaligmakend geloof hebben ontvangen dat in het hart gewerkt wordt door de Heilige Geest, kan dit niet anders zijn dan het kwellen van hun rechtvaardige ziel in Sodom (2 Petrus 2:7-8).

Tenzij we de afgelopen dagen onder een steen geleefd hebben, hebben we droevige beelden gezien van zondige uitspattingen. Amsterdam was nota bene de gaststad van World Pride. Amsterdam het wereldwijde voorbeeld in hoe het niet moet. Een drag queen die samen met de burgemeester van Amsterdam de (afkeurenswaardige) aanslag op Pride Berlijn herdacht. Een op popmuziek dansende minister-president, die op een boot met Pride-figuren naar een juichende menigte zwaait. Ondertiteling die aangaf dat Rob Jetten (D66) de eerste openlijk praktiserende homoseksuele minister-president van Nederland is. Mensen die, slechts in onderbroek, zich verkleden en gedragen als hond (puppy play). De Nieuwe Kerk in Amsterdam (de kerk waar nota bene de orthodoxe Jan Jakob Lodewijk ten Kate (1819-1889)1 gestaan heeft) als het centrum van de Pride. In deze kerk vond nota bene op 8 juli 2026 de openingsceremonie van World Pride plaats. En er valt veel meer te noemen. Samenvattend is de Pride veelal een goddeloos vertoon, waarbij popmuziek, werelds feestvertoon, seks en drank de boventoon voeren. Diep triest dat een kerk daarvan het middelpunt wil zijn. Wie de wereld liefheeft zal met dezelfde wereld vergaan.
De Bijbel waarschuwt ons dat het oordeel bij het huis Gods begint. Petrus waarschuwt: “Want het is de tijd dat het oordeel begint van het huis Gods; en indien het eerst van ons begint, welk zal het einde zijn dergenen die het Evangelie Gods ongehoorzaam zijn?” (1 Petrus 4:17). De Nieuwe Kerk vormt het middelpunt van de World Pride. Praktiserende homoseksualiteit is de Heere een gruwel, toch faciliteert deze kerk de Pride. Niet alleen vrijzinnige gelovigen zijn de oorzaak van dit diepe verval. “Wij hebben God op ’t hoogst misdaan; Wij zijn van ’t heilspoor afgegaan; Ja, wij en onze vaad’ren tevens” (Psalm 106:4, ber. 1773). Veelal hebben wij ons teruggetrokken in onze eigen zuil, ons daar veilig wanend. In de meeste kerken worden veel zonden, zoals praktiserende homoseksualiteit, oogluikend toegestaan. Waar vroeger de tucht zijn werk deed, wordt er nu hooguit een vermanend woord gesproken. Waar is de liefdevolle benadering van het afwijzen van de zonde, met het oog op het behoud van de zondaar? Vaak wordt er over de zondaar gesproken en deze zonder woorden buitengesloten of genegeerd. Of tolereren we de zondige praktijk, omdat we bang zijn als liefdeloos (wat onterecht is) bestempeld te worden. Integendeel is echter het geval: het is juist liefdeloos om iemand in zijn of haar zonden te laten en hem of haar zo zonder waarschuwing naar het verderf te laten lopen. Als we ons wel uitspreken bestaat de kans dat wij voor de rechter gesleept worden (zoals dominee Kort2 of politica Räsänen3). Zijn we daardoor als kerk te bang geworden? Goddeloosheid komt overigens niet alleen tot uiting in daden. De Heere zal ook onze gedachten en woorden oordelen. Wie gaat dan vrijuit?
Amsterdam is in uitspattingen te vergelijken met Sodom. Daarmee geef je de stad niet op, integendeel. De Heere gaf Abraham te kennen dat ‘het geroep van Sódom en Gomórra groot is, (…) dewijl haar zonde zeer zwaar is’. De Heere daalde af naar Sodom om te kijken of het geroep inderdaad zó groot is en de zonde zó zwaar is dat Hij, naar Zijn rechtvaardig oordeel, de stad wel zou moeten straffen. Dat wijst op de bemoeienissen die de Heere ook nu nog houdt met zondaren. De engelen gaan richting Sodom en Abraham blijft staan en overdenkt de gesproken woorden. Dan denkt Abraham aan de rechtvaardigen in die stad. Zouden die ook om moeten komen? Misschien zijn er vijftig, vijfenveertig, veertig, dertig, twintig of tien. “Toen ging de HEERE weg, als Hij geëindigd had tot Abraham te spreken; en Abraham keerde weder naar zijn plaats” (Genesis 18:33). Uiteindelijk werden alleen Lot en zijn dochters gered van het gekomen verderf. Abraham had niet veel hoop meer voor Sodom: tien rechtvaardigen. Toch pleitte hij voor het behoud van deze steden vanwege deze ‘kurken’. Iemand die Amsterdam vergelijkt met Sodom geeft de stad niet op, maar bid voor haar. Evident is dat de zonden van Amsterdam (of in Amsterdam bedreven) hemeltergend en hemelschreiend zijn (geworden). Vroeger was Amsterdam een christelijke stad te noemen, met kerken waar veel kinderen van God te vinden waren. Hoe is het nu? Zijn er nog vijftig rechtvaardigen? Niet omdat zij uit zichzelf rechtvaardig zijn, maar omdat zij gerechtvaardigd zijn door God (Heidelbergse Catechismus, Zondag 23, Vraag en Antwoord 60)? We weten het niet en we moeten het aan Hem overlaten. Wel weten we dat als de inwoners van Nederland zó doorgaan, zoals afgelopen maand in Amsterdam, het oordeel vroeg of laat zal komen. Wie zal dan bestaan?
De mensen in Sodom hadden ook niet gerekend met het oordeel van God. Zelfs de schoonzonen van Lot geloofden hun schoonvader niet. Het gezin van Lot treuzelde en de engelen moesten hen bij de hand grijpen en meetrekken, anders waren ook zij omgekomen. Toch is er nog hoop, bij God vandaan! Wie Amsterdam Sodom noemt geeft de stad (nog) niet op, maar vreest wel voor het oordeel. Het is nog niet te laat. Zo lang er leven is, is er hoop!
“Zo waarachtig als Ik leef, spreekt de Heere HEERE, zo Ik lust heb in den dood des goddelozen! maar daarin heb Ik lust, dat de goddeloze zich bekere van zijn weg en leve. Bekeert u, bekeert u van uw boze wegen, want waarom zoudt gij sterven, o huis Israëls?” (Ezechiël 33:11, SV).
Voetnoten
- Vertaler van het lied ‘Eens was ik een vreemd’ling’: https://oorsprong.info/christus-het-enige-fundament-robert-murray-mccheyne-eens-was-ik-een-vreemdling-voor-god-en-mijn-hart/.
- Zie voor zijn zaak: https://oorsprong.info/homo-activist-leon-houtzager-draaft-door-ds-kort-moet-nog-dieper-door-het-stof/.
- Zie voor haar zaak: https://oorsprong.info/finse-politicus-paivi-m-rasanen-spreekt-zich-uit-tegen-praktiserende-homoseksualiteit-en-riskeert-gevangenisstraf-vrijheid-van-meningsuiting-en-godsdienst-in-het-geding/.