Home » Ecologie » Sakkerlijs… een Sijs!

Sakkerlijs… een Sijs!

Op 24 december 2025 bij 2 graden en veel zon een fietstocht gemaakt. Het was rustig in de natuur en ik zag weinig soorten. Verrassend was daarom het horen van Sijzen langs de Rijnbandijk! De Sijs is een vinkensoort. Mannetje Sijs is opvallend geelgroen gekleurd. De foto toont een vrouwtje: meer grijsgroen en gestreept.

Sijzen nestelen in naaldbos. Sijzen uit Noord- en Oost-Europa kunnen hier overwinteren. Ik spot ze alleen in het winterhalfjaar. Sijzen foerageren graag in boomtoppen van Zwarte Elzen. Zo ook op 24 december, heerlijk in de zon, in elzen dicht bij de voet van de dijk! Sijzen hebben een spitse kegelvormige snavel: ideaal om zaden uit elzenproppen te peuteren.

Vanwaar nu het woord ‘sakkerlijs’? Dat woord schoot mij te binnen bij de naam Sijs. Staat in het boek Willem Wijcherts van W.G. van de Hulst, de auteur van klassieke, historische verhalen. Willem Wijcherts uit Alkmaar, groeit op in de tijd van de 80 (!)- jarige oorlog. Hij sluit zich als geus aan bij de troepen van Willem van Oranje. Ik vind het fijn om zulke jeugdboeken ter ontspanning te lezen. De geuzenvriend oude Barend zegt nu regelmatig ‘sakkerlijsjes’. Dat woord is bij mij blijkbaar blijven haken.

Dit artikel is met toestemming van de auteur overgenomen uit Het GemeenteNieuws. De volledige bronvermelding luidt: Kooij, H. van der, 2026, Sakkerlijs… een Sijs!, Het GemeenteNieuws 25 (2): 3.