
Iets voor half juli was er weer de jaarlijkse Tuinvlindertelling. Het jaar 2024 was dramatisch: de vlinderarmste telling sinds de start van de Tuinvlindertelling in 2009! In de tellingen van 2009 t/m 2015 werden gemiddeld meer dan 16 vlinders per telling geteld. Vanaf 2017 zijn er gemiddeld maar 8,4 vlinders geteld, met in het beste jaar, 2021, ruim 10 vlinders, maar in het slechtste jaar, 2024, maar 5.
Dit jaar verheugend meer: gemiddeld 9,8 vlinders. De drie koplopers waren 1. Atalanta met score 22.936, 2. Klein Koolwitje met 22.867 en 3. Dagpauwoog met 22.569. Ik vraag uw aandacht voor de Koninginnenpage . Deze grote, spectaculaire en mooi gekleurde vlinder werd tijdens de Tuinvlindertelling (score van bijna 1000) in het hele land waargenomen. Dan te weten dat dertig jaar geleden deze soort alleen in Zuid-Nederland kon worden gezien.
Het komt waarschijnlijk door klimaatverandering dat de soort ook noordelijker is gespot (bron: Kars Veling van De Vlinderstichting). Voor mij is de Koninginnenpage nog steeds een zeldzame verschijning. Maar op 19 juli, bijna aan het einde van mijn vogelfietstocht kreeg ik heel verrassend bij Aalst een fladderend exemplaar vanaf de Rijnbandijk te zien. De noordberm stond vol Wilde Peen.
Op de foto ziet u de Koninginnenpage vliegend boven de schermbloem van Wilde Peen. Vrouwtjes van de tweede generatie, in deze tijd, zetten hun eitjes af op de bloemen of bladeren van peen en andere schermbloemigen. Wie weet krijg ik nog een keer rupsen met hun typische groen, zwart en oranjetekening te zien!
Dit artikel is met toestemming van de auteur overgenomen uit Het GemeenteNieuws. De volledige bronvermelding luidt: Kooij, H. van der, 2025, Koninklijke vlinder weer gespot, Het GemeenteNieuws 24 (33): 3.