Bij het Gelders Archief wordt de handschriftenverzameling van mr. J.D. van Leeuwen (1737-1817) bewaard. Binnen deze handschriftenverzameling kunnen we ook een omslag vinden onder de titel ‘Fragmentgenealogieën en wapenafbeeldingen van het geslacht Van Leeuwen’. In dit artikel werken we niet de hele omslag uit, maar gaan op zoek naar Albert van Leeuwen en Hillegonda van Meerten, hun nazaten tot het vierde geslacht en hun voorouders.1

Op scan drie wordt de wapenafbeelding weergegeven van het Betuwse geslacht Van Leeuwen (zie hierboven). Mr. Van Leeuwen geeft op scan 9 aan dat deze Albert van Leeuwen niet dezelfde is als Albert van Leeuwen die getouwd was met Maria Salm. “Deze Albertus een andere als Albs die Hilt v Meertge troude een sterft 1546. Únde dit was hij gen R. 1550-1570”. In kleine letters staat onderaan: “Zeker niet, want in 1546 werd er een magescheid opgerigt tussen Joncfrou Hillgront van Merten wedue van de zalige Aelberts van Leeuwen, ten eenre, en de kindere van zalige Aelbert va Leeúwen als Arian van Leeúwen en Joncfrou Elisabeth va Leeuwen ten andere zeide.”2
Stamboom Van Leeuwen
De stamboom Van Leeuwen wordt uitgetekend in scan 40. We schrijven die niet helemaal over maar focussen ons op Albert van Leeuwen en Hillegonda van Meerten. Volgens deze stamboom was Albert van Leeuwen de zoon van Herman van Leeuwen een Jutta de Nijs. Herman was de zoon van Otto van Leeuwen en (volgens sommigen) Kunire van Wijck. Otto was de zoon van Herman van Leeuwen en Petronella Achoven. Herman was weer een zoon van Herberen van Leeuwen en deze Herberen een zoon van Jan van Leeuwen. We zitten dan in de veertiende eeuw.
Terug naar Albert van Leeuwen. Hij was dus een zoon van Herman van Leeuwen en Jutta de Nijs. Herman werd beschreven in de Ridderschap van het Kwartier van Nijmegen en in ’t Signaat van de Bank Kesteren. Hij verwekt bij zijn vrouw Jutta Aelbertsdochter de Nijs twee zonen en een dochter: Albert, Jerfaas en Hermina. Albert trouwde met Hillegond van Meerthen. Albert verwekt bij haar twee kinderen en sterft in 1546. De kinderen die genoemd worden zijn: Adriaan en Elisabeth.
Adriaan van Leeuwen wordt door Recés van het Kwartier van Nijmegen in 1555 in de Ridderschap opgenomen. Er werd gesteld dat Adriaan met de zijnen ‘uit eene Riddermatige familie van Van Leeuwen in dit Gr. En heet dusdanig ook in de Ridderschap gezeten’. Hij huwde volgens de auteur met ? van Hattum. In de kolom ernaast wordt nog geschreven: “Hij wordt door den Kanzelier en raden 1578 door den stadhouder Graaf Johan van Nassau op twee Landdagen verschreven, na in 1570. 10 Juli door de Buurmeester aan getast te zijn in zijn cidil. posschie door Claes Vijgh”
Elisabeth van Leeuwen is het tweede kind van Albert en Hillegonda. Zij trouwde in 1562 met Evert van Delen tho Laer. “Hieruit deeser Broekhuijzen, van Spuelde, Haarsolte, van Wijhe, van Dedeem van tot Echteld, Bentinck, van Braekel, van Rossem, van Lynden, van Ressen, Oldenalten, van Mastboei, enz.”. Elisabeth en Evert krijgen twee kinderen: Albert en Herman van Deelen.

De hierboven genoemde Adriaan van Leeuwen had, volgens mr. Van Leeuwen, als zoon Albert van Leeuwen, rentmeester van Prins van Oranje.3 Hij trouwde met Belia Grauwert. Belia is overleden op 6 december 1605. Er wordt verwezen naar de volgende scan (41). Op deze scan staat iets over het graf van Belia. “In de Kerk te Rijswijk lag eertijds een zerk op een graf waarin begraven was Jan van Leeuwen van Leeuwen op de zerk stond”. Dan volgt een getekend alliantiewapen Van Leeuwen/Grauwert. Daaronder: “Hier leijt begrave Belia Grauwerts. Huisfrouw van Aelbert van Leeuwen rentm van Prins van Oraenge ez. sterf den 6 December 1605.”4

Nette versie
Scan 43 bevat een nette versie van de hierboven genoemde stamboom, met alleen de namen. Herman Ottens van Leeuwen de oude of grote trouwde met Jutta de Nijs Aalbertsdochter. Zij kregen twee zonen en één dochter. Jerephaas trouwde met ? van Nes, Elisabeth trouwde met Lodewijk van Brakell en Albert trouwde met Hillegonda van Meerten. Het laatste echtpaar kreeg twee kinderen: Adriaan en Elisabeth. Elisabeth trouwde met Evert van Delen to Laer. Zij kregen twee kinderen, die als descendenten in orde opgenomen zijn op 43. Adriaan trouwde met ? en verscheen in de Ridderschap in 1555, 1570 en 1578. Hij kreeg ten minste één zoon: Albert van Leeuwen. Deze was rentmeester voor de Prins van Oranje. Hij trouwde met Belia Grauwert, zij overleed op 6 december 1605.

Voetnoten
- Bron: https://www.geldersarchief.nl/bronnen/archieven?mizig=210&miadt=37&miaet=1&micode=0630&minr=25594613&miview=inv2#inv3t1.
- Een kopie van dit magescheid heb ik getranscribeerd en hier online geplaatst: https://oorsprong.info/kopie-van-de-magescheid-1546-van-hillegonda-van-meerten/.
- Het is niet duidelijk of dit correct is. Andere bronnen geven een andere naam als vader.
- Deze zerk ligt er nog steeds en wellicht schrijven we daar, als de Heere het geeft, nog eens over.