Soms verras je jezelf. Zo fiets ik regelmatig via de Overbroeksestraat aan de zuidkant van de A15. Op 17 december verkoos ik de Nieuwe Dijk aan de noordkant van de snelweg. Kreeg in een sloot langs de Nieuwe Dijk een witvogel te zien. Hé met ring?! Helaas de vogel lichtte het anker. Daalde gelukkig weer en .. nog wel op fotografeerafstand! Bleek echt geringd: code P463.
Via internet bleek dat een witte ring met een zwarte 4 alfanumerieke code (eerste letter altijd P) uit Litouwen komt. Ringgegevens opgevraagd. P463 is op 26 mei 2019 als nestjong geringd, dus nu ruim vijfenhalf jaar oud; eerste terugmelding. Het is niet mijn eerste geringde Grote Zilverreiger uit Litouwen. Op 8 november 2021 zocht PJO2 (geringd op 30 mei 2021) voedsel in de Gouverneurspolder bij Ochten. Op 25 februari 2022 nog een keer gezien. En nu vogel P463 langs de Nieuwe Dijk.
Afgelopen dagen vier keer even wezen kijken en vier keer was het raak! De vogel werd steeds op vrijwel dezelfde plek gespot: in of bij sloten bij de Kuikenbroederij en Pluimveebedrijf Het Anker. Zou P 463 nu deze winter voor anker zijn gegaan bij Het Anker? En dat op ruim 1400 kilometer van de kolonie vandaan.
Best een bijzonder gegeven. Afkomstig uit een land waar inmiddels enkele honderden Nederlandse militairen verblijven met het oog op Russische agressie. De afstand Rhenen-Rome of Rhenen-Barcelona bedraagt achtereenvolgens ruim 1200 en ruim 1300 km: Litouwen is dichter bij dan we denken.
Dit artikel is met toestemming van de auteur overgenomen uit Het GemeenteNieuws. De volledige bronvermelding luidt: Kooij, H. van der, 2025, Voor anker bij Het Anker?!, Het GemeenteNieuws 24 (1): 3.