Er zijn grijze (of grauwe) ganzen en zwart-witte (zwarte) ganzen. Ik heb recent twee keer geKold over de Kolgans, een grijze gans. Nu iets over een ‘zwarte’ gans.
Zwart-witte ganzen zijn herkenbaar aan hun zwarte poten en hun zwarte snavel. Verder zijn grote delen van de kop, hals en vaak ook de borst opvallend zwart. Een bekend voorbeeld is de Brandgans. Ongeveer even talrijk (met globaal 800.000 overwinteraars) als de Kolgans.
Witte zwanen, zwarte zwanen is een traditioneel Nederlands kinderliedje. De tijden veranderen en wij met hen. Nu kunnen we al vogel-spottend zingen: Grijze ganzen, zwarte ganzen! Wie vliegt er mee naar Nederland? Nederland zo rijk aan groen. Fijn overleven in het winterseizoen!
De foto toont twee Brandganzen, staand bij de Nederrijn. De code van de geringde vogel is: links rode ring (Red) en witte L, rechts gele ring (Yellow) en zwarte drie: RLY3. Gevangen op 14 januari 2022 bij Bunschoten Een vrouwtje, geboren in 2020 of eerder. Na ringen alleen waargenomen in Nederland. Twee keer in november 2023: bij Ingen en bij Wijk van Duurstede. Op 3 januari 2025 in de Ingense Waard en door mij op 24 maart in de Tollewaard.
De geslachtsnaam Branta is afgeleid van het Oudnoordse Brandgás (brandgans), waarbij brand zwart verbrand betekent (Wikipedia). Doet de hals niet denken aan een verkoold stuk hout? Of moet ik zeggen: hoe netjes, zuiver en smetteloos (let op het wit!) staan de twee Brandganzen op de foto? In één woord: brandschoon.
Dit artikel is met toestemming van de auteur overgenomen uit Het GemeenteNieuws. De volledige bronvermelding luidt: Kooij, H. van der, 2025, Grijze ganzen, zwarte ganzen, Het GemeenteNieuws 24 (14): 7.