Afgelopen week was er weer enige activiteit op de website van de bekende replica van de Ark van Noach, gebouwd door Johan Huibers. De replica wordt te koop aangeboden via Troostwijk Veilingen. Het openingsbod is 350.000 euro. Deze levensgrote replica is, volgens de veiling, ‘op te halen op afspraak’. De droom van Johan Huibers heeft ruim acht jaar stilgelegen. Op 23 januari 2016 sloot de replica voor de laatste maal haar deuren aan de Maasstraat 14, te Dordrecht. In Dordrecht alleen al werden 280.000 bezoekers ontvangen. Van het ambitieuze plan om naar Rio de Janeiro te varen kwam uiteindelijk niets terecht. Nu dus weer een (enigszins verrassend) bericht: de Nederlandse replica van de Ark van Noach staat te koop.1
Johan ligt zijn besluit toe op zijn website. Hij geeft aan dat hij ‘met een zwaar hart’ de replica van de Ark van Noach te koop zet, tegelijkertijd ‘ook vol hoop voor de toekomst’. Het begon met een droom, maar groeide uit tot een tastbare realiteit. “Mensen van over de hele wereld bezochten de Ark: van gelovigen tot sceptici, ieder met hun eigen vragen en verwachtingen. Hier werd niet alleen gekeken, maar ook beleefd.” Daarnaast werden er ook bruiloften georganiseerd. “Dit schip stond symbool voor meer dan hout en spijkers; het was een drager van een boodschap, een plek van verbinding.” Ook voor creationistisch Nederland is deze replica van belang geweest. Zo werd op 25 oktober 2012 het boek van Tjarko Evenboer, ‘De wereldwijde vloed’, hier gepresenteerd2, hield Weet Magazine op 7 september 2013 hier haar eerste lezersdag3 én hield Logos Instituut hier op 7 november 2015 (dus nog vóór de openingsbijeenkomst) haar eerste achterbanmeeting, met gerichte uitnodigingen, om haar plannen voor breder publiek te presenteren en bediscussiëren. Er werd ook wel eens een congres georganiseerd, zoals op de ‘Geloof jij het’-congresdag van 26 oktober 2013 waar dr. Peter Borger (over biologie), ing. Stef Heerema (over steenzout) en drs. Jarko Meijer (over C14) spraken.4
Moeilijke beslissing
Johan Huibers noemt de verkoop van deze replica een moeilijke beslissing. Toch heeft hij na veel gebeden en overwegingen besloten om hiertoe over te gaan “Het was geen gemakkelijke beslissing, want het schip is een deel van mijn leven geworden. Toch geloof ik dat dit de juiste stap is.” De arkbouwer hoopt dat de nieuwe eigenaar de replica zal onderhouden en opnieuw laten schitteren. De verkoop van de ark is niet voor de winst, maar voor een (nieuw) doel. “Het besluit om de Ark te verkopen is niet ingegeven door winstbejag. Het doel is simpel: de gemaakte kosten dekken en ruimte creëren voor nieuwe projecten.” In zijn artikel op de website spreekt Huibers zijn dank uit ‘aan iedereen die zich de afgelopen jaren vrijwillig heeft ingezet’. De eigenaar heeft veel energie en toewijding gezien. Er is nu, zo geeft Huibers aan, tijd om afscheid te nemen, en ook tijd voor een nieuw begin. “Ik bid dat dit schip, waarin zoveel werk, liefde en geloof is gestoken, een nieuw leven krijgt. Dat ze opnieuw een inspiratiebron mag worden, een plek van ontmoeting en verwondering.”
Beschrijving
Hoe ziet deze replica eruit? De veiling geeft een omschrijving. Het is een houten schip met de afmetingen van 122 meter lang, 29 meter breed en 27 meter hoog. De replica is zeven verdiepingen hoog. Op de begane grond zijn de dierenverblijven, maar ook een filmzaal, een conferentieruimte, een restaurant, een winkel en appartementen. Deze ark kan betreden worden via een loopbrug, langs de kassa en informatiebalie naar de ontvangsthal. Hier zijn ook de toiletten te vinden. Loopbruggen leiden de bezoekers naar hogere verdiepingen. Er zijn voor de mensen met een rolstoel twee liften aanwezig. Op de eerste verdieping bevinden zich ook de kantoren en eveneens toiletten. Wanneer er naar de tweede verdieping gelopen wordt, dan bieden open balustrades uitzicht op de eerste verdieping. Op de tweede verdieping worden diverse tentoonstellingen gehuisvest met levensechte dieren van polyester. Op de derde verdieping bevinden zich een filmzaal, een keuken, een restaurant, een conferentieruimte en toiletten. Het buitendek, rondom het schip is via diverse deuren bereikbaar. Op de vierde verdieping zijn vier appartementen te vinden, met balkons aan beide uiteinden. Deze verdieping is eveneens bereikbaar via liften. Op de vijfde verdieping is de zolder te vinden. Een luik biedt uitzicht op het dak. Op dit moment ligt de replica in Krimpen aan den IJssel (kavelnummer A1-26370-1). Het openingsbod ligt op 350.000 euro (503.965 euro incl.). Er zijn momenteel nog geen biedingen, en daarmee is ook de minimumprijs nog niet gehaald. Meedoen aan de veiling kan via deze link.5
Ten slotte
Na een radiostilte van een lange tijd, horen we weer iets over de replica van de Ark van Noach gebouwd door Johan Huibers. Hoewel het zondvloedverhaal niet als entertainment bedoeld is, en zo ook niet kan en mag worden ingezet, zet deze replica wel aan het denken. Ook wij hebben ‘naar het rechtvaardig oordeel Gods’ tijdelijke en eeuwige straffen verdiend. ‘God wil dat aan Zijn gerechtigheid genoeg geschiede’. Daarom moet er óf door onszelf óf door een ander betaald worden.6 Wij kunnen zelf niet betalen voor onze zonden, die zijn te hoog en te veel, we maken onze schuld dagelijks groter.7 Een Middelaar en Verlosser hebben we nodig, ‘Die een waarachtig en rechtvaardig mens is (…) Die ook tegelijk waarachtig God is’.8 Wie kan aan deze eis voldoen? ‘Onze Heere Jezus Christus, Die ons van God tot wijsheid, rechtvaardigheid, heiligmaking, en tot een volkomen verlossing geschonken is’. Hij is de levende Ark der Behoudenis alleen door Zijn aangebrachte Borgwerk kunnen ‘wij deze straf (…) ontgaan en wederom tot genade komen’. De Ark en de zondvloed: een boodschap van zonde en genade. Laat dat op eenvoudig sobere, doch dringende, wijze gebracht worden. Niet door middel van entertainment met een hoog Hollywood-karakter. Dat zal uiteindelijk teleurstellen. Wel door middel van het naspreken van Zijn eeuwig blijvend Getuigenis. Als de replica op deze wijze ingezet wordt, zal daar een zegen op rusten.
Voetnoten
- https://www.arkvannoach.com/nl/te-koop/.
- Inmiddels heeft Evenboer overigens de kerk verlaten en afstand genomen van zijn boek: https://www.dewereldwijdevloed.nl/.
- Meer informatie over Weet Magazine is hier te vinden: https://www.weet-magazine.nl.
- De lezing van dr. Peter Borger hebben we op deze website gedeeld: https://oorsprong.info/hoe-nieuwe-biologie-het-tijdperk-van-darwin-beeindigt-dr-peter-borger-sprak-op-congres-geloof-jij-het/.
- De informatie uit deze alinea komt van: https://www.troostwijkauctions.com/l/museum-schip-ark-van-noach-A1-26370-1.
- https://www.heidelbergse-catechismus.nl/verlossing/zondag-5/vraag-12.
- https://www.heidelbergse-catechismus.nl/verlossing/zondag-5/vraag-13.
- https://www.heidelbergse-catechismus.nl/verlossing/zondag-5/vraag-15.