
Hierboven wordt de huwelijksakte van Johanna Jacoba van Veenendaal (1793-1875) en Adelart Gijsbertus van den Berg (1793-1868) weergegeven.1 Op 18 december 1815 verscheen dit aanstaande echtpaar voor de Ambtenaar van de Burgerlijke Stand van de Gemeente Rhenen om een huwelijk aan te gaan.
Adelart Gijsbertus van den Berg was achttien jaar oud en tabaksplanter van beroep. Hij is geboren te Amerongen en woonachtig te Rhenen.2 Adelart Gijsbertus was de minderjarige zoon van Bart van den Berg (1763-1817) en Anna Hillegonda van Schaik (1759-1816). Bart was tabaksplanter van beroep en Anna Hillegonda was zonder beroep. Het echtpaar woonde te Rhenen.
Johanna Jacoba van Veenendaal was twee en twintig jaar oud en naaister van beroep. Zij was geboren te Utrecht en woonachtig te Rhenen.3 Johanna Jacoba was de meerderjarige dochter van Jan Gijsbert van Veenendaal (1768-1834) en Jacoba van Meerten (ca. 1770-1852).4 Jan Gijsbert was schoolonderwijzer van beroep en Jacoba zonder beroep. Het echtpaar woonde te Rhenen.
De vader van de bruidegom en de ouders van de bruid waren aanwezig op de bruiloft en verklaarden hun toestemming te geven tot dit huwelijk. De huwelijksafkondigingen hebben zonder stuiting plaatsgehad op zondag 3 december 1815 en zondag 10 december 1815 voor de hoofddeur van het stadhuis. Na de vragen van de ambtenaar hebben zij elkaar het ‘Ja’-woord gegeven.
Het echtpaar had vier getuigen meegebracht:
- Cornelis Wildeman (1774-1862), veertig jaar oud, voerder van beroep en woonachtig te Rhenen.
- Cornelis van de Bovenkamp (±1777-1854), acht en dertig jaar oud, voerder van beroep en woonachtig te Rhenen.
- Martinus van Dijk (1782-1847), dertig jaar oud, voerder van beroep en woonachtig te Rhenen.
- Jacob van Leijen (1788-1835)5, zeven en twintig jaar oud, schoenmaker van beroep, woonachtig te Rhenen en een zwager van de bruidegom.
Voetnoten
- Burgerlijke Stand, Gemeente Rhenen, huwelijksakten, 1815, aktenummer 20. Te raadplegen via de website van het Utrechts Archief: www.hetutrechtsarchief.nl.
- Zijn doopinschrijving is hier te vinden: https://oorsprong.info/doopinschrijving-van-adelart-gijsbertus-van-den-berg-1797-1868/.
- Haar doopinschrijving is hier te vinden: https://oorsprong.info/doopinschrijving-van-johanna-jacoba-van-meerten-1793-1875/.
- Het parenteel van dit echtpaar is hier te vinden: https://oorsprong.info/parenteel-van-jacoba-van-meerten-ca-1770-1852-en-jan-gijsbert-van-veenendaal-1768-1834/.
- Hij was getrouwd met Maria Catharina Helena van den Berg (1788-?), de oudere zus van Adelart Gijsbertus.