

In het Haags Archief is de collaterale successie van Jan van Meerten (?-1770) te vinden. Een collaterale successie is een erfenis die niet naar de kinderen of andere rechtstreekse afstammelingen gaat. Dat komt omdat Jan geen kinderen heeft gehad. Hieronder volgt de transcriptie.1
De transcriptie luidt:
“Memorie van Sodanige Goederen als bij Monsieúr Jan van Meerten, in leeven schipper van s’ Gravenhaege op Delft op den 19 Junij deses Jaars 1770 met de dood zijn ontruijmt En nagelaeten, den Collateraele 15 penning Subject, als werdende geëist bij zijn nagelaten Huijsvrouwe Willemina Schook volgens Mutúeel Testament den 5 Julij 1768 voor den Notaris Arend van Leeuwen en getuijgen alhier gepasseert, als Namentlijk.
De Helft in Een Huijs met zijn stal en Erve, staande en geleegen, aan het Zieken of Delfsche Trekvaart alhier uitkomende aan de Rijswijcksche straatweg, belent volgens de laaste transportbrief dato 6 Meij 1768, ten Noorden Plasman, ten zuiden Juffroúw Maúre, ten Westen de Rijswijksche straatwech en ten oosten s’Heerestraat.
Zijnde het voorschreve Huijs En Erve belast met Hypotheecq groot in Capitael Tweeduijsent Vijffhonderd guldens aankomende Cornelis Kind, volgens scheepen schult brief van dato 30 April 1759.
Ik ondergeschreeven Willemina Schook in qualiteijt als Eenige Erfgenaam van mon. voornoemde man Jan van Meerten, verklaare bij deese, de voorschreeve opgave te hebben gedaan deugdelijk en opregt, sonder mijns weeten iets te hebben agtergehouden of versweegen ’t geene tot de gemelde Nalatenschap behoorde, ’t voorschreeve Collateraele middel subject, beloovende indien in ’t vervolg nog iets meerder tot mijn kennisse komen mogte daartoe te behooren, het selve als dan mede getrouwelijk sal op en aangeeven en deese memorie daar bij amplieeren bereijd zijnde de deugdelijkheid van dien met Eede te bevestigen.
Actúm S’ Hage den 10e October 1770.
(was geteekent)
Wiellemeijna de weedue van IJan van Meerten.”
In de kantlijn staat: “Onder eede aangegeeven den 10e October 1770”.